#1 portal randkowy z możliwością tworzenia grup zainteresowań dla osób po 50-tce

Aktualności

Jak sprawdzić wiarygodność znalezionych informacji w sieci?

Witajcie Drodzy Użytkownicy!

Poruszmy dziś kolejny ważny temat jakim jest wiarygodność informacji znalezionych w Internecie. 

W Internecie można znaleźć wiele informacji, niestety bardzo często mogą być one nieprawdziwe, niepotwierdzone. Często również możemy znaleźć opinie innych, czytając je myślimy, że to prawdziwe i sprawdzone informacje, a tak naprawdę to tylko opinia innej osoby. 
Jak więc sprawdzić, czy to co czytamy jest prawdziwą informacją, czy tylko opinią innej osoby lub co gorsza specjalnie napisana niewiarygodna informacja?

ik.png

Mamy dla Was krótki poradnik jak to zrobić.

* Sprawdź informacje o autorze 
 
Jeśli informacja, artykuł, opis nie ma autora, może to być dla nas sygnał, że informacja ta może być nieprawdziwa. 
Zawsze należy szukać informacji o autorze tekstu, sprawdzić czy aby taka osoba (lub organizacja) istnieją naprawdę i czym się zajmują. Czy mają odpowiednią wiedzę w tym temacie, że możemy zaufać takiej osobie i jej słowom. 

* Sprawdź źródła 
 
Wiarygodna strona internetowa, portal czy blog zawsze przy informacjach poda skąd pochodzi treść. Natomiast jeśli mamy podane informacje bez źródła to powinna wzbudzić ta informacja w nas niepewność i chęć poszukania na innych stronach wiarygodności treści. Miejscami godnymi zaufania powinny być strony urzędów, dużych firm czy instytucji pozarządowych lub osoby z autorytetem takie jak np. Naukowcy. 

*  Nie opieraj się tylko na jednym źródle informacji 
 
Jeśli przeczytana informacja wzbudza w Tobie niepewność, masz jakieś wątpliwości zawsze zweryfikuj tą informację w innych źródłach. Poszukaj na innych portalach podobnych treści, zobacz czy dane, wypowiedzi się zgadzają. Jeśli na kilku portalach znajdziesz ta samą treść możesz wtedy uznać, że jest ona prawdziwa.

* Sprawdź czy to oficjalna informacja 
 
Jeśli informacja dotyczy ważnych instytucji takich jak ZUS czy Urząd Skarbowy, to sprawdź ją na oficjalnych stronach urzędów, których ta informacja dotyczy. Wtedy będziesz mieć pewność, że to co przeczytałaś/przeczytałeś jest prawdziwe.

* Data wpisu 
 
Sprawdź kiedy została zamieszczona informacja, artykuł, blog. W intrenecie często można znaleźć już nieaktualne dane, informacje czy zalecenia. Wpisy mogły powstać już jakiś czas temu, a wiedza, nauka i zalecenia czy prawo zmienia się cały czas. Szukaj tylko aktualnych informacji.

* Opinia a fakty 
 
Musimy też nauczyć się rozróżniać opinie innych osób, a fakty. Zacznijmy od tego jak jest różnica między tymi dwoma rzeczami. Przytoczmy więc definicję tych dwóch słów. 
 
Opinia -  "Osobisty pogląd lub osąd na dany temat, który może, ale nie musi być poparty faktami lub pozytywną wiedzą. Często opinie bywają emocjonalne." 
 
Fakty - "To coś co faktycznie miało miejsce lub wiadomo, że istniało. Coś co można potwierdzić za pomocą dowodów." 
 
Na portalach takich jak Facebook, Instagram, blogach znajdziemy zazwyczaj opinię innych ludzi. To nie są fakty, chyba, że ta opinia jest poparta faktami i można sprawdzić ich źródło. 

* Ograniczone zaufanie 
 
Pamiętajmy, że Internet to źródło wielu informacji, ale również narzędzie do pracy marketingowców i idealne miejsce dla oszustów internetowych. Podchodźmy więc ostrożnie do tego co czytamy i zawsze zweryfikujmy zdobyta wiedzę z tego źródła.

iko.png

Bądźmy ostrożni w wyszukiwaniu informacji. Nieprawdziwe informację mogą być krzywdzące i niebezpieczne. Nie bądźmy podatni na fałszywe informacje, które są rozsiewane w Internecie. Sprawdzajmy, szukajmy źródeł.

Pozdrawiamy Was Kochani

Czytaj także

Poprzez Twoje ustawienie przeglądarki pozwalające zapisywać i udostępniać dane zapisane w plikach cookies wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez Urokliwy Senior Zenon Kromolicki ul. Plebańska 4a 60-653 Poznań, w celu poprawieniu funkcjonalności serwisu oraz remarketingu usług. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć. Zanim klikniesz "OK, akceptuję", zapoznaj się z informacjami w Polityce prywatności i dokonaj dobrowolnego oraz świadomego wyboru.

Ok, akceptuję