#1 portal randkowy z możliwością tworzenia grup zainteresowań dla osób po 50-tce

Aktualności

Języki obce i ich nauka dla osób 50+. Czy warto zacząć w tym wieku uczyć się języków obcych?

Witajcie Kochani!

Jak mówi stare przysłowie "Na naukę nigdy nie jest za późno." W tym przypadków również tak jest. Nie ma górnej granicy wieku do nauki języków obcych. Zawsze warto uczyć się nowych rzeczy. Jest to dobre nie tylko dla własnego samorozwoju, ale również dla rozwoju i ćwiczenia pamięci. Osobą w wieku 50+ jest trudniej przyswajać informację, ponieważ mózg nie jest już tak plastyczny. Dlatego należy trenować swój mózg. Jednym ze sposobów jest właśnie nauka języków obcych. 

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Trenowanie mózgu opóźnia rozwijanie się demencji u osób starszych. Dzięki nabywaniu nowych umiejętności ludzie nabywają nowej energii i chęci do życia. Nauka języka obcego przydaję się w codziennym życiu, ponieważ mając lat 50+ nie musimy rezygnować z aktywności zawodowej. Znajomość języka obcego bardzo ułatwi znalezienie nowej ścieżki kariery. Znajomość języków pozwala też na świadome i bezpieczne podróżowanie po innych zakątkach świata. Możliwość porozumiewania się za granicą jest bardzo ważne. Naukę języków obcych możemy traktować jako pasję, cel. Możemy uczyć się z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem. Dzięki nauce możemy tez nawiązywać nowe znajomości

Jaką formę nauki języka obcego wybrać?

Są 3 formy nauki:

  •  Stacjonarnie - nauka języków obcych stacjonarnie na przykład w szkole językowej ma swoje ogromne plusy. Jesteśmy w grupie. Jest nam raźniej, gdy możemy stawiać swoje pierwsze kroki z innymi osobami, które tak jak my dopiero zaczynają. Możemy dzięki temu poznawać nowych ludzi, a co za tym idzie nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie.

  • Indywidualne - osoba ucząca może dzięki temu poświęcić nam całą swoją uwagę, dzięki temu możemy więcej się nauczyć. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób nieśmiałych, nielubiących pracować w grupie.

  • Online - takie zajęcia mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo. Świetne rozwiązanie dla osób chcących się uczyć, ale z różnych powodów na przykład chorobowych, bądź niepełnosprawności nie mogą opuścić swojego miejsca zamieszkania.

Każdy sam musi podjąć decyzję, jaka forma nauki będzie odpowiadać mu najbardziej. 

Rodzaje metod nauki języków obcych.

Jest wiele rodzajów metod nauki, przybliżymy wam teraz kilka z nich.

  • Metoda komunikacyjna - w tej metodzie nacisk jest kładziony na komunikację z drugą osobą, a nie aż tak bardzo na poprawność językową.
  • Metoda naturalna - najprostsza z metod, zajęcia są prowadzone tak, jakby język obcy był językiem ojczystym.
  • Metoda Callana - opiera się na ciągłym powtarzaniu zwrotów oraz konstrukcji gramatycznych.
  • Metoda translacyjno-gramatyczna - głównie skupia się na czytaniu tekstów w języku obcym, tłumaczeniu go oraz analizowaniu pod kątem gramatycznym.

Najwydajniejszą metodą będzie połączenie tych wszystkich metod jednocześnie.

O czym należy pamiętać?

Należy pamiętać o tym, że uczymy się dla siebie. Nauka powinna sprawiać nam przyjemność i radość. Pamiętajmy też o tym, że mogą być momenty trudne, zniechęcające, ale nie poddawaj się od razu. Ucząc się czegokolwiek natrafiamy na różne problemy, które mogą w nas zasiać ziarno niepewności. Wtedy możesz zacząć sobie zadawać pytania, a po co mi to? Czy ja na pewno tego potrzebuję? Wtedy warto przypomnieć sobie po co, dlaczego tak na prawdę zapisałaś/zapisałeś się na te lekcje. Pamiętajmy też o tym, że nauka języków obcych niesie za sobą wiele korzyści. Rozwija, ćwiczy pamięć, daje wiele możliwości. 

Tak więc drodzy Seniorzy zachęcamy do tego by przyjrzeć się temu tematowi i zastanowić czy taka nauka języków obcych nie jest na przykład dla Ciebie! :)

Pozdrawiamy Was 

Czytaj także

Poprzez Twoje ustawienie przeglądarki pozwalające zapisywać i udostępniać dane zapisane w plikach cookies wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez Urokliwy Senior Zenon Kromolicki ul. Plebańska 4a 60-653 Poznań, w celu poprawieniu funkcjonalności serwisu oraz remarketingu usług. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć. Zanim klikniesz "OK, akceptuję", zapoznaj się z informacjami w Polityce prywatności i dokonaj dobrowolnego oraz świadomego wyboru.

Ok, akceptuję