#1 portal randkowy z możliwością tworzenia grup zainteresowań dla osób po 50-tce

Aktualności

1 Listopada

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

Kochani Użytkownicy

Dziś obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy, odwiedzamy swoich bliskich, którzy odeszli.
Jest to dzień wspomnień i smutku. Ten dzień natchnął nas do napisania artykułu o tym jak poradzić sobie z utratą bliskiej
osoby.

Czym jest żałoba?

Żałoba jest naturalną reakcją organizmu na stratę kogoś bliskiego. Jest to czas smutku, złości, niedowierzania, odczuwamy ból i ogromną stratę. Żałoba to także czas, który musi minąć, aby uporać się ze śmiercią kogoś dla nas ważnego. Mówi się, że żałoba jest naturalną konsekwencją straty, niestety nie każdy ma czas, aby na tę stratę się przygotować. Czasem  śmierć bliskiej osoby jest nagła i nieprzewidziana, nasza reakcja jest wtedy nacechowana uczuciami takimi, jak szok, złość i wyparcie.

Jak długo trwa żałoba?

Żałoba to proces, a proces to czas. Nie ma wyznaczonego czasu w którym ma się przejść przez proces żałoby. Każdy przechodzi przez ten etap według własnych potrzeb. Jedni potrzebują więcej czasu inni mniej. Warto jednak pamiętać, że nie można oceniać siebie ani nikogo przez pryzmat tego ile czasu przeżywa żałobę. Każdy czas jest odpowiedni i każdy może go przeżywać tyle ile potrzebuję. Przeżywanie żałoby to również etapy. Ile powinien trwać każdy etap? To również jest kwestia indywidualna. Ważne by przechodzić przez te etapy po kolei. Jeśli zatrzymamy się na pewnym etapie i nie będziemy mogli iść dalej, warto wtedy zasięgnąć pomocy specjalisty. Psychologa, terapeuty, psychoterapeuty, który pomoże przejść nam przez te etapy.

Etapy żałoby

  •  Szok i zaprzeczenie - jest to naturalna reakcja organizmu na wiadomość o stracie bliskiej osoby, ten etap może trwać kilka godzin, dni a nawet i tygodni.
  • Tęsknota, żal, złość - to bardzo trudny etap żałoby, uświadamiamy w nim sobie, że ta osoba już nie wróci. Dochodzą do nas emocje takie jak żal, smutek, tęsknota, czy złość na sytuację, bądź osobę która odeszła. Wszystkie emocje, które odczuwamy w tym czasie są dobre. Pozwólmy sobie na nie.
  • Dezorganizacja, rozpacz - to czas w którym mamy już świadomość, że ta bliska osoba już nie wróci, ale wiemy już też, że musimy żyć dalej. Często jednak nie wiemy jak to zrobić. Ten etap jest bardzo wyczerpujący psychicznie. Myślimy o tym jak nasze życie teraz będzie wyglądało bez tej bliskiej osoby, jak będziemy sobie radzić, czy będziemy sobie radzić. Jest to bardzo trudny czas. Pamiętajmy by dać sobie czas na to by poukładać sobie to wszystko.
  • Akceptacja - jest to czas kiedy uporaliśmy się z wszystkimi emocjami, znaleźliśmy siłę do dalszego funkcjonowania i znaleźliśmy sposób na to jak żyć bez tej bliskiej osoby.

Czy moje uczucia są normalne?

Każde uczucia, które towarzyszą nam w procesie żałoby są normalne i nie musimy się ich wstydzić. Pozwólmy sobie na nie. Dzięki nim łatwiej będzie nam przejść przez ten trudny czas. Pozwólmy sobie na płacz, smutek, gniew, złość, żal, zagubienie, osamotnienie i wszystkie inne emocje, które będą nam towarzyszyć. Nie musimy się tłumaczyć z emocji jakie odczuwamy. Czasem tracimy osobę, która wiele lat chorowała bardzo, a my tą osobą się opiekowaliśmy, byliśmy wsparciem. W momencie, gdy ta osoba odchodzi czujemy ulgę, że ta ważna dla nas osoba nie czuję już bólu na przykład, że będzie nam też teraz łatwiej żyć, gdy nie będziemy musieli patrzeć na cierpienie tej osoby.  To uczucie ulgi jest też dobrą emocją. Nie katujmy się myślami, że nie powinniśmy tak czuć. Mamy prawo do każdych emocji.

Porady dotyczące przetrwania żałoby

  • Zmierz się ze stratą - nie udawaj, że nic się nie stało, nie idź na siłę do przodu nie przechodząc przez proces żałoby. Nie sięgaj po używki takie jak alkohol, substancję psychoaktywne i inne. Pozwól sobie na przejście każdego etapu żałoby. To uchroni przed nieprzepracowaną żałobą, która może zamienić się w depresję, ataki paniki czy stany lękowe.
  • Pozwól sobie na smutek, wyraź go - pozwól by Twój smutek był odpowiedzią na Twoją stratę. Nie trzymaj w sobie emocji, pozwól im wypłynąć na wierzch, wyrzuć z siebie ten smutek czy złość. Tłumione emocje nie znikają tylko nabierają na sile i wypływają na zewnątrz w późniejszym czasie. Wszystkie uczucia są naturalne i normlane.

  • Bądź cierpliwy i łaskawy dla siebie - daj sobie czas, tyle czasu ile potrzebujesz, nie bądź na siebie za to, że potrzebujesz na przykład więcej czasu niż inni aby przejść proces żałoby. To indywidualny czas. Wierz i ufaj, że poradzisz sobie i przyjdzie czas w którym pogodzisz się ze stratą bliskiej Ci osoby.

  • Podziel się swoimi uczuciami z innymi - to naturalne, że możesz odczuwać potrzebę wsparcia w innej osobie, przejście przez etapy żałoby nie jest łatwe, taka osoba przy Twoim boku, wspierająca, rozumiejąca, jest bardzo ważna. Pozwól sobie na otwarcie się i podzielenie emocjami z przyjacielem, kimś z rodziny, kapłanem czy terapeutą. Każda osoba, która jest wspierającą będzie dobra. Nie musisz być sam z tymi uczuciami. 

  • Zdystansuj się do ludzi, którzy nie pozwalają przejść Ci przez proces żałoby - to bardzo ważne, aby nie otaczać się ludźmi niewspierającymi w tym okresie, ludźmi którzy nie rozumieją Twojej starty, takie osoby mogą Cię dołować, dawać złe rady, pośpieszać. To nie jest czas na spotykanie się z takimi ludźmi. Nie bierz do siebie słów takich jak „nie bądź taki wrażliwy„, „ja przeszedłem przez to szybko, kiedy sam byłem w podobnej sytuacji„, te osoby nie dadzą Ci takiego wsparcia jakiego oczekujesz w tym momencie. Odsuń się od tych osób na czas żałoby. 

  • Nie obwiniaj się - po utracie bliskiej osoby, możesz czuć się winny, bo nie pożegnałeś się z tą osobą, lub przed śmiercią nie zostały wyjaśnione pewne sprawy, lub zaczynasz się zastanawiać, że wasza relacja za życia tamtej osoby mogła być lepsza. Nie pozwól by poczucie winy zjadało Cię od środka. Nie możesz cofnąć czasu, tej osoby już nie ma, nic już nie zmienimy w relacji z nią. Natomiast możesz coś zrobić dla siebie. Możesz skupić się na tym by przejść jak najlepiej proces żałoby i ruszyć do przodu.

Kiedy szukać pomocy specjalisty?

Pomocy możemy szukać na każdym etapie naszej żałoby. Może być tak, że poradzimy sobie świetnie sami i to jest super, ale może być tak, że w pewnym momencie uznamy, że sobie nie radzimy, że nie umiemy sami przejść przez pewien etap żałoby, że stanęliśmy w miejscu i nie potrafimy ruszyć dalej, że nasze objawy smutku, żalu zaczynają być zbyt intensywne. Wtedy nie bójmy się szukać i prosić o pomoc. Idźmy do specjalisty. Psychoterapia jest ogromnym wsparciem w tak trudnym okresie dla nas. Nie bójmy się prosić o pomoc.

Żałoba, strata kogoś bliskiego to bardzo trudny czas, nie zapominajmy o sobie w nim. Nie zapominajmy o naszych bliskich, którzy są w takiej sytuacji. Dajmy im wsparcie, wyciągnijmy do nich pomocną dłoń, lub pozwólmy oprzeć głowę na naszym ramieniu. Czasem sama obecność wystarczy. 

Życzymy wam Drodzy Seniorzy abyście w tym dniu wspominali bliskie osoby które odeszły w dobry sposób, abyście nie odczuwali tylko smutku, żalu i tęsknoty. Przypomnijcie sobie jak cudownie było, gdy Te osoby były z Wami. Wspominajmy. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i dobrzy.

Pozdrawiamy Was

Czytaj także

Poprzez Twoje ustawienie przeglądarki pozwalające zapisywać i udostępniać dane zapisane w plikach cookies wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez Urokliwy Senior Zenon Kromolicki ul. Plebańska 4a 60-653 Poznań, w celu poprawieniu funkcjonalności serwisu oraz remarketingu usług. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć. Zanim klikniesz "OK, akceptuję", zapoznaj się z informacjami w Polityce prywatności i dokonaj dobrowolnego oraz świadomego wyboru.

Ok, akceptuję